Participants

Participants

Participants at Copenhagen Matserclasses 2019

Niels Lindberg, SplayOne
Achim Von Borries,
Amanda Kernell, SVT
Amna Maksumic, SVT
Anders Toft Andersen, Apple Tree Productions
Anna Croneman, SVT
Anna Emma Haudal, DR Drama
Anna-Maija Halonen, Yle
Anne Björnstad, Rubicon
Anne Nissinen, Yle
Anne Wisløff, NRK
Antti Lehtinen, Yle
Auli Mantila, Tekele Productions
Birgitte Rask, DR Drama
Bo Ehrhardt, Nimbus film
Bonnie Feeney, Filmlance
Camila Algren, Screenwriter
Camilla Hammerich,
Camilla Pedersen, Copenhagen TV Festival
Carol Polakoff, Writer / Viewfinder Pictures
Caroline Gjerulff, Copenhagen Film Fund
Caroline Schlüter Bingestam, DR Drama
Caroline Øigarden, NRK
Cathrine Skovsted, Danske Dramatikere
Christian Bévort, Tales Inc. Copenhagen
Christian Rank, DR
Christina Bergholdt Knudsen, Danske Dramatikere
Claudia Boderke, TV 2
Claudia Saginario, DR Drama
Daniel Rappaport, Mangement 360
Ditte Christiansen, DR Drama
Ditte Hansen, Apple Tree Productions
Dorte Fuglsang, Viaplay
Dorte Høgh , DR Drama
Dorthe Riis Lauridsen, Apple Tree Productions
Eilif Skodvin, Rubicon
Elisabeth Victoria Winther, Apple Tree Productions
Elise Lund, Viaplay
Emelie Selin, Viaplay
Emilie Lebech Kaae, SAM Productions
Emma, DR
Erkki Astala, Yle
Finn Gjerdrum, Paradox
Frans Wiklund, Writer/director
Goran Kapetanovich, SVT
Göran Danasten, SVT
Hanna Lundblad, Screenwriter, Thorsboe & Lundblad, TV 2
Hanne Palmquist , HBO Nordic
Heidi Kim Andersen, Made in copenhagen
Helle Faber, Made in copenhagen
Henk Handloegten,
Henriette Steenstrup, Viaplay
Ida Grøn, Director / Danske Filminstruktører
Ida Maria Rydén , DR Drama
Ilja Lehtinen, Freelance
Ina Bruhn, Screenwriter / Danske Dramatikere
Ingela Ekwall, SVT
Ingvild Nielsen, NRK
Isha Mehta, Viaplay
Jacob Katz, Screenwriter / Danske Dramatikere
Jacob Secher Schulsinger, DR Drama
Jan Strande Ødegardstuen, NRK
Janni Helleskov, Sequoia Global Alliance
Jennifer Green , TV 2
Jenny Lund Madsen, Screenwriter / Danske Dramatikere
Jens Lien, Director
Jens Sjögren, SVT
Jeppe Kaltoft, Upright Music
Jesper Morthorst, MOTOR / SAM Productions
Jon Petersson, Viaplay
Josephine Genetay, Viaplay
Karianne Lund, NRK
Katrine Vogelsang, TV 2
Kenneth Kainz, Director / Danske Filminstruktører
Kenneth Kristensen, Viaplay
Kim Fupz Aakeson, Writer
Klaus Kjeldsen , Director / Danske Filminstruktører
Knut Nesheim, NRK
Kristian Foldager, Bread & Butter
Kristian Hoberstorfer, SVT
Lars Beckung, Nexiko
Lars Merring , TV 2
Lasse Mucha Andersen, HBO Nordic
Lea Løbger, Creative Alliance
Lene Johansen, WordsMatter
Liila Jokelin, Writer
Line Aamand, TV 2
Line Winther Skyum Funch, WISK / YellowBird
Lisa Ambjörn, SVT
Lise Augustenborg Skaarup , Blu
Liselott Forsmann,
Lizette Gram Mygind, DFI / Festival Consultant
Lolita Bellstar, Sequoia Global Alliance
Lone Korslund, Nordisk film
Lone Scherfig, Creative Alliance
Louise Mieritz, Apple Tree Productions
Louise Toft Nielsen, Copenhagen TV Festival
Lærke Vindahl, TV 2
Mads Matthiesen, TV 2
Mads Ulrick Holmstrup, MASTIFF
Majse Garde, TV 2
Malin Nevander, SVT
Maren Louise Käehne, DR Drama
Mari Magnus, NRK
Maria Kiisk, SVT
Mariann Nederby Madsen, Vision Denmark
Marianne Bennetzen, DR Drama
Marianne Furevold-Boland, NRK
Marianne Moritzen, DFI / Afdelingschef FIKTION – spillefilm
Marie Østerbye , DR Drama
Marioan Hosseini, SVT
Marit Åslein, NRK
Marjo Vento-Ryynänen, Freelance
Mattias Arehn, Filmlance
May el-Toukhy, Director
Melike Leblebicioglu, NRK
Melissa Arbiter, Writers Guild of America
Mette Heeno, DR Drama
Mette Sig, Copenhagen TV Festival
Mia Marie Borup, MASTIFF
Mikael Svendsen, Viaplay
Morten Dragsted , TV 2
Morten Hoffmann Larsen, Circus Alphaville
Nanna Mailand-Mercado, Viaplay
Nanna Nyboe Tabor , TV 2
Nanna Westh , DR Drama
Niels Lindberg, Splay One
Nikolaj Scherfig, Screenwriter / Danske Dramatikere
Nina Bisgaard , SAM PRODUCTIONS
Noemi Ferrer,
Ole Søndberg, Early Bird Films
Pamela Adlon,
Patrick Ehmst, Viaplay
Per Fly, Writer/director
Pernille Fischer Christensen , DR Drama
Peter Hiltunen, Kulturakademin
Peter Zell, SVT
Philippe D´Imperio, Viaplay
Piv Bernth, Apple Tree Productions
Puk Grasten, Regner Grasten Film
Rasmus Heisterberg, Writer
Rasmus Kloster Bro , Director / Danske Filminstruktører
Rasmus Thorsen , TV 2
Rikke Tørholm Kofoed, DR Drama
Roni Ezra, TV 2
Rupert Jessop, Viaplay
Sally Jo Ringhof, TV 2
Samu Reijonen, Yle
Sandra Harms, Miso Film
Sanne Juncker-Pedersen, DFI / FIKTION Spillefilm
Sara Askelöf, Viaplay
Sara Bergmark Elfgren, Writer
Sara Brym, NRK
Sari Vento-Makkonen, Freelance
Senia Dremstrup , TV 2
Simi Jan, TV 2 DANMARK A/S
Siri Seljeseth, Writer/director
Solveig Wedøe, NRK
Stinna Lassen, DR Drama
Susanna Lenken, SVT
Susanne Hodges, Producentforeningen
Susanne Skovgaard, Copenhagen Film Fund
Søren Balle, Danske Filminstruktører
Tanya Badendyck, Viaplay
Thomas Gammeltoft, Copenhagen Film Fund
Thorleif Hoppe , TV 2
Tine Grønneberg , NRK
Tine Pfeiffer , HBO Nordic
Tone C Rønning, NRK
Trin Hjortkjær, TV 2
Vegard Stenberg Eriksen, NRK
Zire Schucany, Viaplay
Åse Marie Hole, NRK